Czy można negocjować cenę mieszkania u dewelopera?

Od kilku lat ceny mieszkań utrzymują się na stałym poziomie. Chociaż banki ograniczyły możliwości dawania kredytów mieszkaniowych, wciąż znani deweloperzy z Krakowa nie narzekają na zainteresowanie swoimi lokalami i wznoszą nowoczesne osiedla na obrzeżach miasta. Czy jednak cena podawana przez krakowskiego dewelopera może ulec zmianie dzięki negocjacjom? Co możemy zyskać próbując obniżyć cenę zakupu mieszkania?

Płacenie za mieszkanie gotówką jest zawsze niezłą kartą przetargową. Deweloper zyskuje spory zastrzyk pieniędzy bez zbędnych formalności związanych z przyznawaniem kupcowi kredytu, transakcja jest szybka i bezproblemowa. Dlatego zawsze gdy chcemy kupić mieszkanie za własne pieniądze, możemy próbować negocjować cenę. Nawet 100 zł za 1 metr kwadratowy przy dużym mieszkaniu to jakaś oszczędność, którą można odłożyć na wakacje czy mebel do nowego mieszkania. Pamiętajmy jednak, by negocjować od wyższego pułapu, tak by z kontrahentem móc znaleźć się w połowie drogi do sukcesu. Pamiętajmy jednak, że deweloper ponosi olbrzymie koszty związane z budową i obsługą mieszkań oraz swoich biur, dlatego nie liczmy na zbicie ceny o 20 czy 30 a już na pewno o 50%.

Spore zniżki możemy też uzyskać kupując mieszkanie…. którego nikt inny nie chce. Może jest nieustawne albo od strony południowej? Nad sklepem lub wyjazdem z garażu? Tańsze są też mieszkania na parterze… dlatego jeśli zależy nam na własnym mieszkaniu, a nie boimy się wyzwań pytajmy o mieszkania cieszące się małym powodzeniem. Krakowski deweloper woli sprzedać takie mieszkanie odrobinę taniej, ale znaleźć na nie kupca szybko.

Jeśli nie uda nam się obniżyć ceny mieszkania zawsze możemy próbować dodatkowo zyskać miejsce parkingowe, komórkę lokatorską, wyposażenie wewnętrzne czy antywłamaniowe drzwi. To zawsze miły dodatek do mieszkania, który normalnie wymagałby naszego wkładu finansowego. Pamiętajmy jednak, by negocjować stanowczo, ale grzecznie, by nie obrażać pracowników i nie używać metod typu zastraszanie, bo te zdecydowanie nie są skuteczne w przypadku negocjacji.