Drewno w łazience – czy to w ogóle możliwe?

Wszelkiego rodzaju katalogi meblarskie pełne są produktów wykonanych z drewna. Bardzo dobrze wpasowują się one bowiem do wielu rodzaju wnętrz – czy do łazienki również?Podstawowym problemem w tym przypadku są warunki, jakie panują w każdej łazience. Mowa tu przede wszystkim o podwyższonej wilgoci, która jest w stanie zniszczyć wiele elementów. Meble łazienkowe drewniane bardzo szybko mogłyby więc zbutwieć, co po pewnym czasie doprowadziłoby do tego, iż nadawałaby się wyłącznie na śmietnik.

Czy jest więc na to jakaś rada? Wszystko wydaje się koncentrować wokół gatunku drewna, który został wykorzystany w procesie produkcyjnym mebli. Każdy z nich charakteryzuje się bowiem innymi właściwościami, a także odpornością na różnego rodzaju czynniki wewnętrze. Elementy wykonane z drewna miękkiego (np. sosny) wyróżniają się niezwykle niską wytrzymałością, zwłaszcza na wpływ wilgoci. Wszystko to sprawia, że w sposób błyskawiczny zostałyby w łazience zniszczone.

Na jaki więc gatunek drewna powinniśmy się zdecydować? Jeżeli chodzi o surowce krajowe, godny polecenia jest dąb i jesion. Najlepszym wyjściem z sytuacji będzie jednak zakup mebli łazienkowych wykonanych z drewna egzotycznego, na przykład teaku.

Wyróżniają się one bowiem bardzo niskim parametrem kurczenia, dzięki czemu nie ulegają deformacjom pod wpływem działania wody i zmiennych temperatur. Wszystko to sprawia, że mogłyby one posłużyć nam przez wiele lat. Niemniej, pamiętajmy o tym, iż produkty wykonane z tego typu materiału są przeważnie dużo droższe od standardowych modeli.

Niezależnie jednak od tego, na jakie meble łazienkowe zdecydujemy się w ostateczności, pamiętajmy o tym, aby dokładnie sprawdzić, czy zostały one prawidłowo zaimpregnowane. Proces ten ma na celu uodpornienie drewna na działanie wszelkich niesprzyjających czynników. Wykonywany jest on zazwyczaj przy użyciu specjalnych środków, najczęściej olejnych. Dopiero tak zabezpieczone drewno może być przez nas z powodzeniem użytkowane w łazience. Nie zapominajmy o tym.